Odkryj IV generację zarządzania czasem

zarzadzanie_czasem_efektywnosc_eisenhower
Efektywne zarządzanie czasem
SOCIAL MEDIA

„Nie mam czasu”. Masz. Czasu nie można mieć, ani nim zarządzać – on stale płynie. Możesz natomiast nauczyć się zarządzać sobą w czasie. Czy wiesz zatem, której generacji są Twoje metody zarządzania?

Wpis w oparciu o książkę „7 nawyków skutecznego działania” Stephena Coveya  – powtórka dla tych, co czytali; zachęta dla tych, co nie czytali.

4 GENERACJE

Stephen Covey wyróżnił 4 generacje zarządzania czasem. Pokrótce:

  • Generacja 1 – „notes i ołówek” – robimy listę, żeby wiedzieć co wymaga naszego czasu i energii.
  • Generacja II – „kalendarz i terminarz” – osadzamy zadania z listy w czasie.
  • Generacja III – nadajemy priorytety i różnicujemy w czasie (cele krótko-, średnio- i długoterminowe).

Współcześnie dominuje generacja III.

IV GENERACJA
IV generacja czerpie ze wszystkich poprzednich i przenosi je na wyższy poziom. Opiera się o matrycę zarządzania czasem, która dzieli zadania według ważności (ważne = stanowi „wkład do Twojej misji, do wartości, do najważniejszych celów”):

  • ważne – istotne z punktu widzenia naszego życia, celów i marzeń (patrz: „Czego żałują ludzie”),
  • nieważne – nieistotne z punktu widzenia naszego życia (nazywam je „takimi, których nie będę pamiętać umierając”)

oraz według pilności:

  • pilne – z określonym czasem realizacji, są łatwe do zauważenia, wymagają szybkiej reakcji,
  • niepilne – wszystkie, które można przełożyć na jutro.

Ważne założenie: zgadzasz się przyjąć odpowiedzialność za siebie i to, co wybierasz do zrobienia. Wymówki przenoszą odpowiedzialność poza Ciebie – np. „Nie mam czasu (a spróbuj powiedzieć kiedyś „źle zarządzam sobą i nie mogę tego zrobić, chociaż chcę” – co się stanie?). Każdy ma tyle samo czasu – 24 godziny dziennie, 168 godzin tygodniowo. Nie możesz mieć ani więcej, ani mniej.

Poniżej matryca: normalnym drukiem przedstawiam prawie tak, jak jest w oryginale. Kursywą dopisałem przykłady.

Matryca zarządzania czasem

Ćwiartka 1 – ważne i pilne
Zadania, które są istotne z punktu widzenia życia, a dodatkowo muszą zostać wykonane w najbliższym czasie. Przykład: do piątku muszę złożyć dokumenty związane z konkursem, w którym mam szansę dostać pieniądze na rozwój bloga (hm, szkoda, że to nieprawda). Te zadania trzeba wykonywać z należytą sumiennością, ale nie dać się im przytłoczyć i zdominować życia.

Ćwiartka 2 – ważne i niepilne
Zadania, które w większości chcesz zrobić, ale nigdy „nie ma na nie czasu”. Czytanie i kursy, trudne rozmowy, sport, podróże, planowanie, medytacja, aktywności rodzinne…

Ćwiartka 3 – nieważne i pilne
Najlepszym przykładem jest dzwoniący telefon od znajomego. Czy jest ważny jak rodzina, zdrowie itp.? Nie. Jednak jest to COŚ, co powoduje, że go odbierzesz. Tak działa właśnie nieważne, a pilne. Podobnym przykładem jest sprzątanie – w brudzie nie warto tonąć, ale czy właśnie to będziesz wspominać u schyłku życia?

Ćwiartka 4 – nieważne i niepilne
Kolejny filmik na YouTube, jeszcze parę postów na Facebooku, ostatnia strona na Kwejku, najnowszy odcinek serialu… i wiele, wiele innych. Zauważ to. A potem eksterminuj!

CEL MATRYCY
Matryca pokazuje te cztery kategorie, a jej celem jest pomóc nam zauważyć, do której z nich wpadają aktywności naszego życia, a następnie zmienić proporcje pomiędzy nimi. Długofalowym celem jest oczywiście PEŁNE i SZCZĘŚLIWE życie. A jeśli chodzi o bardziej przyziemne zalety to np. żeby uniknąć wizyt u lekarza (ćwiartka I) z powodu bólów wynikających z problemów z otyłością, zdrowo jem i uprawiam sport (ćwiartka II). Co więcej – pewne rzeczy już w podobny sposób stosujesz w swoim życiu! Na przykład mycie zębów (ćwiartka II) – nie jest pilne, ale ból i wizyta u dentysty (ćwiartka I) już będzie. Rozszerzaj zakres swoich działań tak, by zrobić miejsce na rzeczy z II ćwiartki.

WNIOSKI DO…:
Ćwiartki I: Wykonuj z należytą sumiennością. Pamiętaj: nieszczęścia chodzą parami. Nie daj się zdominować przez zadania z tej ćwiartki. Zawsze będą jakieś kryzysy i pożary do ugaszenia.

Ćwiartki II: Znajdź na nie miejsce i jeśli możesz, wykonuj przed pozostałymi – np. na opłacenie rachunków i tak znajdę czas i siłę, bo będzie presja, ale na 15 minut spaceru nie – więc wybieram teraz spacer!

Ćwiartki III: Kluczem jest wykonywać je zgodnie z zasadą Pareto, która mówi, że za 80% naszych efektów odpowiada 20% wysiłków. Wykonuj zadania ćwiartki III na 80% – pewnie wystarczy, a zużyjesz tylko 20% czasu jaki zjadłoby Ci wykonywanie ich idealnie.

Ćwiartki IV: zaplanowana i pod kontrolą. Co innego zaplanować godzinkę robienia bzdur, niż zasiedzieć się przy nich trzy godziny!

Samoświadomość i samokontrola, czyli umiejętność „przyłapania się na czymś” to podstawowe narzędzie pracy.

Życzę Ci udanego życia, spędzonego głównie w II ćwiartce.

Post czytano: 1 608 razy, a dzisiaj 1. By zwiększyć tę liczbę, udostępnij go proszę.
SOCIAL MEDIA

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − thirteen =

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiany, idą zmiany

Pora wiosennych porządków! Przygotowują się zmiany i kolejny etap ewolucji bloga. Dotychczasowy szablon był roboczy, na start, a teraz ruszyły...

Zamknij